Burun estetiği burundaki şekil bozukluklarının veya karakteristik bazı kısımlarının cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir.

   Şekil bozukluklarının genel olarak toplum tarafından dikkat edilen kısmı, asimetri ve burun kemeri denilen burun sırtının yüksek olması durumudur.

   Burun ameliyatı için başvuran hastalarının diğer şikayetçi olduğu durumlar burun ucunun büyüklüğü, burun deliklerinin büyüklüğü ve genel olarak burnun büyük olmasıdır.

   Burun estetiği ameliyatları esnasında mevcut burun içi kıkırdak eğrilikleri ve halk arasında burun eti olarak bilinen konka hipertrofisi eş zamanlı olarak düzeltilebilir bir durumdur.

   Burun estetiği tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlarından biridir. Bunun sebebi insan iletişiminde yüzün görsellik açısından ilk dikkat çeken yer olmasıdır. Burnun, insan yüzünde; gözler, kaşlar, yanaklar ve ağız ile olan uyumunu sağlayan bir pozisyonda olması estetik ameliyatlarda en çok müdahale edilen bölge olmasının baslıca sebebidir.

   Burun estetiği ameliyatlarında amaç; bu oranlar ile yüze uyumlu bir burun sağlarken bunu simetrik olarak sağlamaya çalışmaktır. Her insanın kıkırdak, kemik ve cilt yapısının farklılık göstermesi her hastada aynı sonucu almamızı zorlaştıran faktörlerdir.