Clostridium Botulinum” isimli bir bakterinin ürettiği bir tür toksindir.

Toksinin etki mekanizması sinir uçları ile kas arasındaki kavşakta bulunan kimyasal maddelerin salınımını etkileyerek kasların kasılmasını geçici olarak engeller.

Zaman ve kullanım yoğunluğu ile ilişkili olarak kasılıp gevşeyen mimik kasları üzerindeki akordiyon gibi katlanan cilt kırışıklıklarının zamanla silikleşmesi prensibine dayalı etki göstermektedir.

Botoks’un etkili olması için kasların içine yapılması gerekmektedir.

Botoks’un etkisi 2-3 gün içerisinde başlayıp, 2 hafta içerisinde etkinliği tam olarak ortaya çıkar ve 4-6 ay kadar sürer.

Piyasada yaygın olarak “BOTOX” (Allergan/Amerika – İrlanda firması) ve “Dysport” (IPSEN / Fransız firması) isimleri ile satılmaktadır.

Botoks’un yüzde kas hareketlerine bağlı kırışıklıklarda kullanılması için FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Denetleme Kurumu) tarafından 2002 yılında onay verilmiştir.

Tıbbi kullanım alanları:

  • Nörolojik hastalıklarda kas spastitesini azaltmak amacıyla,

  • Göz hastalıklarında şaşılık ve bleferospazmda,

  • Plastik cerrahide;

  • kozmetik amaçlı mimik kaslarının zamanla oluşturduğu kırışıklıkların tedavisinde(kaş arası çizgiler alın çizgileri, kaz ayağı denilen göz kenarları, dudak uzerindeki dikine çizgiler,burun sırtındaki çizgiler)

  • boyunda yaşla oluşan bandların tedavisinde,

  • burun ucu ve kaş kenarlarını hafif kaldırmak amacıyla ve bölgesel aşırı terlemenin tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks kremi olarak piyasada bulunan ürünler botoksun kozmetik uygulamadaki popülerliğini kullanmak isteyen firmaların piyasaya sürdüğü botoksun etken maddesi ile yakından uzaktan alakası olmayan ürünlerdir.

Botoks hakkında bilinen diğer bir yanlış bilgi de yılan zehiri olduğudur. Aslında bakteri nörotoksinidir.

Uygulama 15 – 20 dakika sürmektedir.