Göz kapağı estetiği gözkapağı cildinde meydana gelen sarkmalar ve halk arasında göz torbaları denilen göz küresini saran yağ dokusunun ileri doğru fıtıklaşması ile karakterize olan durumlarda yapılır. Özellikle alt göz kapağında görülen alt göz kapağı torbaları genellikle erken yaştaki hastalarda genetik yatkınlıkla ortaya çıkan durumlarda görülmekle beraber ileri yaşlarda kapaklarda sarkma ile beraberde görülebilir.

   Gözkapağı estetiği ameliyatlarında sarkmaları gidermeye yönelik fazla olan cilt ve kas dokusu çıkarılırken, torbalaşmaya neden olan yağ yastıklarının dışarı alınması ve septumun gerginliğinin tekrar sağlanması şeklindedir.

   Alt gözkapaklarındaki cilt fazlalığı kirpiklerin hemen altından yapılan bir keside girilerek yapılırken üst gözkapağındaki kesi ise üst göz kapağı katlantı çizgisi üzerine getirilerek yapılır.  Alt göz kapağında torbalaşma dışında cilt fazlalığı yoksa alt göz kapağı içerisinden girilerek de operasyon yapılabilir.

   Göz kapağı estetiği genel olarak lokal anestezi altında yapılmakla birlikte yüzde kombine yapılacak cerrahilerde genel anestezi altında yapılabilir. Sadece alt gözkapağı veya dört göz kapağı şeklinde operasyon yapılabilir. Ortalama 1,5 – 2 saatlik bir operasyondur. Operasyondan 5 gün sonra dikişler alınır ve 1 hafta içerisinde şişliklerin çoğu geçer. Az miktarda morluk olabilir onlar da makyaj malzemeleri ile kapatılabilir.