ELİN KAZANILMIŞ CERRAHİ HASTALIKLARI

 

Elin Sonradan Kazanılmış Hastalıkları:

El cerrahisinde  sonradan kazanılan hastalıklar içinde en çok karşılaşılan  hastalıklar ganglion kistleri, sinir sıkışmaları, tetik parmak, dupuytren kontraktürü ve travmatik   el yaralanmalardır. El yaralanmalarının buyuk kısmını ise iş kazaları ve sonrasında ev kazalarıdır. Genel olarak tarım ve sanayinin daha çok geliştiği bölgelerde yüksek enerjili komplike ve ağır el yaralanmaları daha sık görülmektedir.Travmatik olmayan sonradan kazanılan el hastalikları içersinde en sık görülenlerden şunlardır.

 

Ganglion Kistleri

El bileği sırt kısmında sık gözükmekle birlikte elin tüm bölgelerinde  görülebilen içi jel şelinde bir sıvı ile dolu olan iyi huylu el tümörlerinin en sık görülenidir. Bu tür iyi huylu el tümörleri bayanlarda daha sık 20-40 yaş aralığında görülmektedir.Bu tür ganglion kistleri yavaş yavaş olabildiği gibi anidende ortaya çıkabilirler. Sıklıkla ağrıya neden olmayan ganglion kistlerine cerrahi önerilmemekle birlikte kozmetik açıdan kötü görünüme neden olan ve ağrılı olan ganglion kistleri enjektör ile boşaltıldıktan sonra baskılı sarılarak tedavi edilebilir fakat tekrarlama oranları yüksektir. Büyüme esnasında etrafındaki sinirlere bası yaparak ağrıya neden olan kistler lokal anestezi altında opere  edilebilirler ama cerrah sonrasında tekrar kist oluşumu görülebileceğini hastaya söylemelidir.

Dupuytren Kontraktürü

Avuç içersin de genellikle parmaklara doğru uzanan bantlar şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Ayak tabanı ve erkek genital organı üzerinde de görülebilmekte olup farklı hastalıklar olarak isimlendirilirler. Genellikle yüzük parmak tutulumu olsa da diğer parmaklarda da görülebilir. Bu sert yapıdaki bantlar zamanla parmağı avuç içine doğru bükerek elde fonksiyon kaybına sebep olmaktadır. Parmaklar tam kapanmadan operasyon yapılması hasta ve cerrah açısında istenmeyen komplikasyon gelişimi ve cerrahi başarı için önemlidir.