MEME KÜÇÜLTME

ANASAYFA » ESTETİK AMELİYATLAR » MEME » MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme ameliyatları;

  • Büyük memeleri olan hastaların boyun ve sırt bölgelerinde ağırlık etkisi ile ağrılara, hatta omurga problemlerine neden olması,

  • Yaz aylarında meme altında ve aralarında cilt problemlerine sebep olması,

  • Fiziksel aktiviteleri kısıtlaması,

nedenleri ile bir sağlık problemi veya kozmetik amaçlı yapılan ameliyatlardır.

 

Meme Küçültme Tedavi Özeti

ÖNEMLİ : Aşağıda yer alan bilgiler operasyon süreci ile ilgili genel hatlar üzerine hazırlanmıştır. Herkes eşsizdir. Meme estetiği ameliyatı olan herkesin tedavi süreci, planlanması ve sonuçları farklılık gösterebilir.

Operasyon İsmi

Meme Estetiği (Mammoplasti)

İstirahat Süresi

10 Gün

Kullanılan Teknik

Vertikal veya Ters T

Hastanede Yatış Süresi

1 – 3 Gece

Operasyon Süresi

3 Saat

İşe veya Sosyal Hayat Dönme Süresi

7 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Tam İyileşme Süresi

3 – 5 Ay

Hassasiyet Süreci

1 Hafta

Sonuçların Kalıcılığı

Doğal Yaşlanma Süreci

Baskılı Sütyen Kullanma Süresi

1 Ay

Operasyon Fiyatı

İletişime Geçin

Meme küçültme ameliyatları, özellikle doğum sonrası alınan kilolar ve emzirme döneminde büyüyen göğüslerin emzirme sonrası toparlanamaması nedeni ile yapılmakla birlikte, kalıtsal olarak ergenlikten itibaren büyük göğüslere sahip genç kızlara da uygulanabilen bir cerrahidir.

Meme küçültme ameliyatlarında sadece memenin içeriği değil, zarf dediğimiz cildinin de küçültülmesi gerektiği için; meme büyütme ameliyatlarına göre daha uzun olan kesiler yapılmak zorundadır.

Bu kesilerin daha kısa olması için bir çok teknik geliştirilmiş olsa da genel olarak izler meme ucu çevresinden başlayıp meme alt kıvrımına doğru uzanan dik bir çizgi ve bunu kesen memenin alt kıvrımına oturan kesilerin çeşitli kombinasyonları şeklinde olabilir.

Meme küçültme ameliyatı tekniği, memelerin boyutlarına, hastanın çocuk sahibi olma planına göre tercih edilir. Çok sayıda teknik mevcut olmakla birlikte en yaygın olanları

  • “Ters T” şeklinde kesi izleri ve
  • “Lollipop” şeklinde kesi izleri olan tekniklerdir.

Genel olarak her memeden 500 gramdan fazla meme dokusu çıkarılması planlanan hastalarda, “Ters T şekilli kesi izleri” bırakan teknikler tercih edilirken daha az meme dokusu çıkarılacak hastalarda “Lollipop şekilli kesi izi” bırakan teknikler tercih edilmektedir.

Çok iri memeleri olan kadınlarda meme uçlarının serbest olarak taşındığı teknikler de tercih edilebilir. Bu tekniklerin süt verimi açısından birbirinden farklılık göstermesi sebebi ile çocuk planlayan hastalarda süt verme şansı daha yüksek olan teknikler tercih edilmelidir.

Ameliyat öncesi kan tetkikleri hazırlanan hastanın;

  • Son 1 hafta içerisinde kan sulandırcı ilaçlar ve yiyeceklerden uzak durması,
  • Sigara kullanımı varsa 2 hafta öncesi ve ameliyat sonrası 2 hafta süre ile sigara kullanmaması önerilmekte,
  • Ameliyat oncesi 6 saat içersinde herhangi bir şey yenip içilmemesi gerekmektedir.
Meme küçültme ameliyatları 3 – 5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sırasında meme hacmi ile beraber meme cildinin fazlası da çıkarılır. Meme ucu normalde bulunması gereken anatomic pozisyonuna getirilecek şekilde yukarı doğru kaldırılır. Meme ucu halkası da uygun şekilde küçültülerek daraltılır. Ameliyat sonrası kesi bölgeleri altında kan birikmesini engellemek amacıyla “dren” ismi verilen ince silikon hortumlar ameliyat sonunda yerleştirilir ve emilebilir ciltaltı dikişler ile kapatılır. Hastaya özel bir sütyen giydirilerek operasyon sonlandırılır.
Ameliyat sonrası hastalar 2 veya 3 gün hastanede kalır ve drenleri çıkarıldıktan sonra taburcu edilir. 1 hafta sonra kontrol muayenesi yapılan hastanın en az 3 hafta ameliyata özel sütyenleri kullanması istenir. Yaklaşık 2 – 3 ay içersinde memedeki ödem gerileyerek memeler asıl boyutlarına ulaşacak şekilde bir miktar daha küçülürler.
Genel olarak her ameliyat sonrası görülebilen kanama, enfeksiyon, dikişlerde açılma gibi olumsuzluklar nadir görülmekle birlikte bu ameliyatlarda da görülebilen komplikasyonlardır. Bu genel problemler dışında meme ucunun total veya kısmen kaybı, asimetri , kötü yara izi gelişimi görülebilecek diğer nadir komplikasyonlardandır.

Harita üzerinden detaylı görüntüleyin.

Harita Üzerinde Görüntüle

Çalışma saatleri içerisinde bize ulaşın.

Hemen Ara

Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönder

Harita

Hemen Görüntüle

+90 (535) 304 22 99

Hemen Ara

[email protected]

Mail Gönder