ELMACIK KEMİĞİ KIRIKLARI

ANASAYFA » YENİDEN ONARIM » YÜZ KEMİK KIRIK CERRAHİSİ » ELMACIK KEMİĞİ KIRIKLARI

ELMACIK KEMİĞİ KIRIKLARI

Elmacık kemiği kırıkları diğer yüz kırıkları gibi trafik kazaları, spor yaralanmaları, yüksekten düşme gibi nedenlerle meydana gelmektedir. Elmacık kemiği kırıklarında hastanın kırık olan tarafta göz çevresinde şişlik , morluk gözün beyaz kısmında kanlı görünüm, aynı taraf üst dudakta uyuşukluk ve göz hareketlerinde kısıtlılığa bağlı belli yönlere bakışta çift görme gibi bulgular görülebilmektedir.

Elmacık kemiği kırıklarının tanısı yapılan muayene ve radyolojik tetkikler ile konulur. Elmacık kemiği kırıkları gözün alt kısmını oluşturan kemiklerden birisi olması açısından önemlidir. Zigoma kırıkları sonrası gözün hareketlerinden sorumlu kaslarda meydana gelebilecek bir sıkışma etkilenen taraftaki gözün hareketlerini engelleyerek hastada çift görme şikayetlerinin oluşmasına ileri boyuttaki göz tabanı kırıklarında gözün maksiller sinüse doğru yerdeğiştirmesine varacak şekilde yüzde ve gözde asimetrik görünümlere neden olabilirler.

Zigoma kırıkları alt göz kapağı kirpikleri altından kaş kenarından ve ağız içinden girilerek yapılabilir. Zigoma fraktürleri diğer yüz kırıklarında olduğu gibi plak ve vidalar ile kırık hatları eski pozisyonlarına getirildikten sonra tespit edilir. Hastanın göz çevresindeki şişlikler ileri düzeyde ise ameliyat ödem azaltıcı tedavi ile birkaç gün ertelenerek şişliğin geçmesi beklenebilir.

Harita üzerinden detaylı görüntüleyin.

Harita Üzerinde Görüntüle

Çalışma saatleri içerisinde bize ulaşın.

Hemen Ara

Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönder

Harita

Hemen Görüntüle

+90 (535) 304 22 99

Hemen Ara

[email protected]

Mail Gönder