ÇENE KIRIKLARI

ÇENE KIRIKLARI

Çene kırıkları travma ile ilişkili olup genel olarak darp,yüksekten düşme ve trafik kazaları sonrası meydana gelmektedir. Çene kırıkları dişlerin düzgün oturmaması çene hareketlerinde ağrı ve kırık bölgede şişlik gibi semptomlar ile kendisi gösterir.

Çene kırığı olduğu düşünülen hasta ilk olarak ilgili uzman tarafından el ve göz ile muayne edildikten sonra kırığın lokalizasyonu ve tam şeklini görmek amaçlı radyolojik tetkikler isteyebilir.(BT, 3D BT,Panaromik Mandibula , waters grafi v.b.) Çene kırığının lokalizasyonu tespit edildikten sonra kırığın lokalizasyonuna ve derecesine göre hastanın operasyonuna karar verilir. Çene kırıkları özel durumlar hariç (dilin arkaya kaçmasına neden olacak tarzdaki alt çene kırıkları acil opere edilmelidir) hastanın genel durumuna gore ameliyat 1-2 gün içersinde veya aynı gün yapılabilir.

Çene kırığı ameliyatlarında yaygın olarak 2 teknik kullanılır ki bunlardan bir tanesi çok parçalı olmayan, yerinden çok oynamamış, dişler arasında kalan kırıklarda ve çene eklemi seviyesindeki bazı kırıklarda alt ve üst çenedeki dişlerin eski pozisyonuna getirilerek dişlerin tel ve lastiklerle sabitlendiği (intermaksiller fiksasyon) teknik. Diğer teknik ise cerrahi olarak kırık lokalizasyonuna göre ağız içinden veya çenenin altından yapılan kesiler ile girilerek kırık hattının açık bir şekilde düzeltilip ve düzeltilirken dişlerin birbirine tam oturduğuna emin olacak şekilde titanyum plak ve vidalar ile sabitlendiği teknikdir. Çene kırıkları sonrası hastaların yaklaşık 6 hafta yumuşak veya lastikler ile çene kilitlenmiş ise sıvı gidalar ile beslenmesi gerekir. Çene kırıkları dişlerin pozisyonuna dikkat edilecek şekilde tedavi edilirse mükemmel şekilde iyileşebilen kırıklar olup düzgün pozisyonda kaynamaya kırıklar ise ileride çene eklemi problemleri ve beslenme problerine varacak düzeyde çene hareketlerini engeleyecek hale gelebilirler.

Harita üzerinden detaylı görüntüleyin.

Harita Üzerinde Görüntüle

Çalışma saatleri içerisinde bize ulaşın.

Hemen Ara

Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönder

Harita

Hemen Görüntüle

+90 (535) 304 22 99

Hemen Ara

[email protected]

Mail Gönder