Burun Estetiğinde Hangi Teknik, Kime Uygun?

Burun estetiği ameliyatı, burnunuzun şeklini, açısını, uzunluğunu değiştirmek ve şekillendirmek için yapılan bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatı tek bir teknik kullanılarak yapılan bir ameliyat değildir. Her hastanın ihtiyacına ve isteğine göre ameliyat şekillendirileceği için fiyatlandırma da yapılacak ameliyata göre belirlenmelidir.

• Burnunun şeklinden, büyüklüğünden veya açısından memnun olmayan
• Burnu yüzüne oranla çok geniş, çok uzun veya çok küçük olan
• Burun içindeki düzensizliklerden kaynaklanan nefes alma ile ilgili sorunları olan
• Burun kemiği kemerli veya burun ucu aşağıya bakan, aşırı yüksek veya geniş olan
. Burnu çarpık olan hastalara uygulanır.

Piezo Burun Estetiği Farkı

Burun estetiği ameliyatında burun kemiklerinin şekillendirilmesinde kemik keskileri veya el testereleri veya motorlu mikro testeterler tercih edilebilir.  Atravmatik teknik ile yapılan burun estetiği morarmayı azaltırken, piezo  gibi cihazlarla kemik şekillendirme esnasında oluşabilecek yumuşak doku hasarının azalması morarmayı ve şişliklerin daha az olmasını sağlar. 

Ayrıca Piezo ile burun kemiklerini kontrollü bir şekilde kesilebileceği için istenmeyen kırık hatları oluşma ihtimalini azaltmada yardımcıdır. Böylelikle ; hızlı iyileşme ve erkenden günlük hayata dönebilme gibi avantajları nedeniyle Piezo burun estetiği günümüzde en revaçta olan yeni bir yöntemdir. Tabiki tecrübeli ellerde hangi tekniğin veya aletin kullanıldığının önemi ikinci planda kalmaktadır.

Uygun Adaylar Kimlerdir?

. Burnunuz yüzünüze oranla çok geniş veya çok küçük ise
. Burnunuz kemerli ise
. Burnunuz sağa veya sola doğru çarpık ise
. Burun ucunuz geniş veya ucu aşağıya doğru düşük ise
. Burun delikleriniz geniş ise
. Burnunuzdan nefes almada zorluk yaşıyorsanız
. Doğuştan burun şekliniz bozuk ise
. Geçirmiş olduğunuz bir kaza sonucu burun şekliniz bozulduysa
. Daha önce geçirmiş olduğunuz estetik burun ameliyatından fayda görmediyseniz
. Mükemmellik değil, güzelleşme ve daha iyi bir görünüme sahip bir burun bekliyorsanız genel sağlığınız iyi ise, olumlu bir tutuma sahipseniz ve de gerçekçi beklentileriniz varsa burun estetiği ameliyatı için uygun bir aday sayılabilirsiniz.

Avantajları

  • Burnunuzun şekli, büyüklüğü ve açısı yüzünüze uygun ve daha iyi bir görünüme kavuşacak.
  • Nefes almanıza engel olan yapısal problemler düzeltilmiş olacak.
  • Kendinize olan güvenin artmasında önemli bir etki sağlayacaktır.

Let-down Tekniği:

Let down burun estetiğinde ise; kemerli kısmın düzeltilmesi doğrudan o bölgeden kıkırdak ve kemik çıkarılarak değil de, görünür alanda olmayan daha derindeki kısımların çıkarılması ile yapılır. Bu sayede burun sırtının doğallığı bozulmaz. Burun sırtı ışıkları korunur, hasta ameliyat sonrası burun sırtına dokunduğu zaman eline düzensizlikler gelmez. Let down tekniğini uygulamak cerrahi deneyim gerektirir. Revizyon burun estetiği vakaları ve eğri burunlarda dahi uygulanabilir.

Ameliyat Süreci ve Ameliyat Planlaması Nasıl?

İlk görüşmede doktor ile aranızdaki iletişim çok önemlidir. Doktorunuz size nasıl bir burun arzu ettiğinizi soracak ve burnunuzu, yüz yapınızı inceleyerek ameliyat sonrası şekli hakkında bilgi verecektir.

Ameliyat izi açısından kullandığımız yöntem:

Açık Rinoplasti:
Açık teknikte burun tabanında burun deliklerinin arasındaki dokuya yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. İyileşme tamamlandıktan sonra belli belirsiz küçük bir iz kalabilir.

Ameliyat Süreci

Burun estetiği ameliyatı hasta konforu açısından çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon genellikle 2-3 saat sürer. Burun derisi ile kıkırdak, kemik arası kaldırılarak alttaki kemik ve kıkırdak yapılar tekrar şekillendirilir.

Ameliyat bitiminde burun üzerine termoplastik bir atel konur. Burun deliklerine de yapılan cerrahiye göre, hava kanalları olan ve hastanın rahat nefes almasını sağlayan küçük silikon splintler konur. Hasta bir gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk az da olsa oluşabilir. Şişlik ve morlukların az olması için hasta başının ilk günlerde yüksek olacak şekilde yatması göz çevresi soğuk uygulama yapılabilir. Şişlik ve morlukların çoğu ilk 1-2 haftada yok olur. Ağrı genellikle olmamakla birlikte her ameliyatta olduğu gibi hafif bir sızlama olabilir. Bu normaldir.

Burun içine silikon splint konmuşsa, 3-5. günde bu splintler alınır. Burun üzerindeki atel 7. günde alınır. 1 hafta sonra 2. kontrol yapılır. Sonrasında hasta normal iyileşme sürecine girer.

İlk iki haftada şişliklerinizin çoğu, ilk iki ayda %80 gitmiş olacaktır. Geri kalanı ise özellikle burun ucundaki küçük şişlikler aylar sonra geçecektir. Burnunuz son şeklini 12 ay sonra almış olur.

Çoğunlukla kişiden kişiye farklılık gösterse de genelde 1-2 günde ayağa kalkıp dolaşabilir, normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak tam olarak ağır efor gerektiren spor vs gibi aktivitelerden 3 hafta boyunca sakınmanız gerekecektir. Doktorunuz ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken noktalara değinecek, sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

Burun estetiği ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Dolayısıyla ameliyat öncesi planlama aşamasında beklentilerinizin açık ve net olması önemlidir.

Estetik burun ameliyatı kemik ve kıkırdak gelişimini tamamiyle tamamlamış bir burna uygulanabilir. Bu da 17-18 yaş olarak kabul edilir. Eğer burun gelişimini tamamlamadan önce ameliyat gerçekleştirilirse, burnun devam edecek olan gelişimi ameliyat sonucunuzu değiştirebilecek ve potansiyel problemler ile istenmeyen sonuçlara sebep olabilecektir.

Burun estetiği ameliyat sonucunuz ne kadar güzel ve sağlıklı olmuş olsa da, emniyet açısından, doktorunuzun önerdiği zamanlarda veya burnunuzda herhangi bir değişiklik farkettiğinizde kontrole gelmeniz çok önemlidir. Ameliyatla ilgili kafanıza takılan herhangi bir durum veya soru işareti olduğunda cerrahınızla iletişime geçmekten tereddüt etmeyin.

Neticede başarılı bir burun ameliyatı; öncelikle sağlıklı nefes alabilen, kişinin yüzü ile uyumlu, doğal görünen bir burun elde edilmiş ameliyattır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harita üzerinden detaylı görüntüleyin.

Harita Üzerinde Görüntüle

Çalışma saatleri içerisinde bize ulaşın.

Hemen Ara

Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönder

Harita

Hemen Görüntüle

+90 (535) 304 22 99

Hemen Ara

[email protected]

Mail Gönder