Üst Göz Kapağı Hakkında Merak Edilenler

Üst göz kapağı estetiği kapak derisinin ve veya yağ dokusu odalarını çevreleyen yapıların gevşemesi  sonucu yerçekimi ile kirpiklerin üzerine inmiş veya yaklaşmış yorgun bakışlar ve göz kapaklarının  ağrılaştığını söyleyen hastalara yapılabilen estetik bir cerrahi prosedürüdür. 

Üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kalıcı mıdır? 

Üst göz kapağındaki sarkma cerrahi olarak düzeltilsede deri elastikiyetinde kaybı yaşam boyu devam  etmektedir. Bu deri gevşemesi ve anatomik varyasyonlar büyük farklılık gösterebilir. Üst göz  kapaklarındaki yağ yastıkçıkları dolgun olan hastalarda sarkma erken yaşta olabildiği gibi destek  dokularının gevşekliği farklılık gösterebilir ve daha geç de olabilir. Aynı şekilde üst göz kapağı yağ  yastıkçıkları az olan hastalarda 50’li yaşların sonuna kadar cerrahi ihtiyacı olmayabilir. Opere edilen  hastalarda kalıcılığının tahmininde bu gibi faktörlere bağlı değişkenlik göstermektedir. Sabahları göz  kapaklarında aşırı şişme olan hastalarda göz kapağında sarkma daha erken gelişirken cerrahi sonrası  bu şişmeler cerrahinin yarattığı skarın etkisi ile azalma göstersede hastanın bu fizyolojik yatkınlığını  tedavi etmez ve uzun vadede bu hastalarda sarkmanın tekrarı diğer hastalara göre daha kısa sürede  olabilir. Ama genel olarak sorulan bu göz kapakları beni ne kadar idare eder sorusunun cevabı bu  sürecin belli bir süre olmayıp sürecin ömür boyu geriye alınmış yeni bir süreç olduğudur. 

Üst göz kapağı estetiği kaç yaşında yapılabilir? 

Yaş ilerledikçe göz çevresindeki deformasyonlar da artacağından 35 yaş üzeri bayanların göz kapağı  estetik talepleri daha çok görülür. Çünkü bu yaştan sonra yaşlanma belirtileri kendisini hızlı bir şekilde  göstermeye başlar. Göz kapağı estetiği ile amacımız hastalarımızın yorgun yüz ifadesinden  kurtulmalarıdır. 

Kimler üst göz kapağı için uygun aday değildir? 

Üst göz kapağı estetiği cerrahisi için uygun olmayan hastalar göz kapağının açılmasını sağlayan levatör  supercili dediğimiz kasın doğuştan veya travmatik hasarı ve bu kas ile ilgili nörolojik hastalıklarda  uygun bir cerrahi değildir. Operasyona engel olacak seviyede kronik rahatsızlığı olmayan hastaların  hepsi opere edilebilir. Operasyona engel olmayan ama opere edilecek hasta seçiminde dikkat  edilecek bazı durumlar mevcuttur. 50 yaş sonrası derideki gevşeklik daha belirgin olmaktadır. Kaşları  yukarı kaldıran alın kası hareket aralığı geniş olan hastalarda üst göz kapağı cildinde hem gevşeme  hemde kaş düşüklüğü beraber görülebilir. Bu tür hastalarda deri fazlalığı tek başına  değerlendirlmemeli ve kaş düşüklüğüde eşzamanlı düzeltilmelidir. Bir diğer durumda botoks  uygulamasıdır. Genel olarak botoks yapılan hastaların kaş iç kısmında hafif düşüklük dış kısmında  yükselme mevcuttur. Opere edilecek hastanın kaş pozisyonunu doğru değerlendirmek için botoks  işlemi tekrarı geldiği dönemde yapmak daha doğru olur. 

Üst göz kapağı estetiği öncesi estetik doktoruna nasıl muayene olunur? 

Ataşehir estetik doktoru olarak arayışınızı tamamladınız ve kararınızı Op. Dr. Ayhan Turhan olarak  belirlediyseniz ön değerlendirme için yapmanız gereken, bizimle iletişime geçmeniz. Bunun için  internet sitesi üzerinden iletişim bilgisi alarak ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden tarih alarak  yapabilir ve belirlenen gün ve saatte Op. Dr. Ayhan Turhan’a muayene olabilirsiniz.  

Muayene sırasında işlem öncesi, işlem sonrası olan değişimi hastalarımıza göstermek için fotoğraf  çekimi gerçekleştiriyoruz. Ardından hastalarımızın üst göz kapaklarında istedikleri görünümü elde  etmeleri için göz kapaklarının kapanmasına bakarak birtakım ölçümler yapıyoruz. Üst göz kapağında  bulunan deri fazlalıklarını kalemle çiziyoruz. Ardından gözün anatomik yapısını bozmadan fazla deri ve  kas dokularını yağ dokusuyla birlikte çıkarıyoruz. 

Üst göz kapağı estetiği öncesi nelere dikkat edilmeli? 

İyileşme sürecinde işlem sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği, işlem öncesi de nelere dikkat  edilmeli sigara kullanımı veya ilaç kullanımı bahsedilebilir. 

Hastaların kullandıkları ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirmesi önem arz eder. Üst göz kapağı estetiği  öncesinde aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum, naproksen türevi ilaçlar, yeşil çay ve bitkisel gıda  takviyesi ürünleri, sigara kullanımı mevcut ise en az 1 hafta önce bırakılması ve sonrasındaki haftada  içilmemesi yara iyileşmesi açısından uygundur. 

Üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) iyileşme süreci nasıldır? 

Üst göz kapağı cerrahisi sonrasında göz kapaklarında şişme ve morarma hasta yaşı ve cinsiyete bağlı  değişkenlik gösterebilir. Üst göz kapağı cerrahisi sonrası ağrı hafif yanma şeklinde olur ve ağrı kesiciler  ile kontrol altına alınabilen çok hafif ağrılardır.  

Operasyondan 3-4 saat sonra kirpik diplerinden başlayan şişkinlik 48-72 saat içersinde maksimuma  çıkar ve sonrasında ödem azalmaya ve morluklar oluşmaya başlar. 1 hafta sonunda şişlikler büyük  oranda geçer ve morluklar sararmıştır. Bazı hastalarda çok az şişlik olup morarma çok az veya hiç  olmayabilir. Genel olarak daha az bir hasta grubunda görülür. Yaşa bağlı şişlik ve morluklar artma  eğilimindedir.  

1 hafta sonunda dikişler alınır. Yara iyileşmesi erken dönemde hızlı başlayan daha doğrusu daha  farkedilebilirken zamanla yavaşlayan yani daha az farkedilebilir hale gelen bir süreçtir. Yara izlerinin ilk  3 ayda silikleşmesi daha belirgindir sonrasında yavaş da olsa devam eder.  

Üst göz kapağı estetiği sonrasında izlerin kalıp kalmadığı çok sorulan bir sorudur. İnsanda yara  iyileşmesi izsiz olmaz fakat yara izleri vücut bölgesine göre ve kişiden kişiye fark gösterir. Vücutta  özellikle baş bölgesi vücuda göre göz kapaklarıda başın diğer bölgelerine göre daha iyi iyileşir. Kişiden  kişiye kalan yara izi farklılık göstersede gözle zor seçilebilecek kadar silik iyileşme potansiyeli göz  kapağında mevcuttur. Genel olarak üst göz kapağı izleri doğal bir katlanma çizgisi içinde kaldığı için  normalde fark edilmesi zordur.  

Üst göz kapağı cerrahisine alternatif olarak lanse edilen uygulamaların başarısı bu uygulamayı  yaptıran hastalardan aldığım dönüşlere bakarak başarısız olduğudur. 

Üst göz kapağı estetiği sonrası makyaj ne zaman yapılabilir? 

İlk günlerde, yara fiziksel hasarlara ve enfeksiyonlara açık olduğu için makyaj yapılması uygun  olmayacaktır. Ancak işlemden 15 gün sonra göz makyajı yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. 

Üst göz kapağı estetiği fiyatları nedir? 

Estetik uygulamaların fiyatlarını etkileyen en önemli kriter cerrahın bu alandaki tecrübesi ve  başarısıdır. 

Ataşehir estetik doktoru olarak arayışınız varsa üst göz kapağı estetiği fiyatları hakkında bilgi almak,  işlem hakkında aklınızdaki soruları sormak üzere sizi kliniğimize davet ediyoruz. 

Ataşehir üst göz kapağı estetiği fiyatı hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın. 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harita üzerinden detaylı görüntüleyin.

Harita Üzerinde Görüntüle

Çalışma saatleri içerisinde bize ulaşın.

Hemen Ara

Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönder

Harita

Hemen Görüntüle

+90 (535) 304 22 99

Hemen Ara

[email protected]

Mail Gönder